[

OPINIE EKSPERTÓW

]

1.

Mieszanki do wypieku chlebów Bio Eco są naturalnym środkiem spożywczym o niskim IG, WW, ŁG, uzupełniającym organizm w istotne z punktu żywieniowego składniki odżywcze takie jak: białka pochodzenia roślinnego, błonniki mikronizowane z owoców i zbóż oraz zastosowanych nasion, inulina o cennych właściwościach prebiotycznych stanowiących pożywkę dla bakterii probiotychnych zasiedlających przewód pokarmowy człowieka, natywne oleje o wysokiej zawartości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych zawarte w stosowanych nasionach przy jednoczesnej niskiej zawartości węglowodanów. Produkt zawiera znaczne ilości składników mineralnych, witamin i innych substancji bioaktywnych o właściwościach prozdrowotnych pochodzących z zastosowanych nasion oleistych, babki płesznik zarodków pszennych i słodu. Mieszanki o wysokiej wartości odżywczej i prozdrowotnej, o niskiej zawartości węglowodanów przy jednoczesnej wysokiej zawartości białka i błonnika w postaci proszku o niskiej aktywności wody (aw) i długim okresie przydatności do spożycia nadają się do produkcji w opakowaniach jednostkowych z przeznaczeniem do samodzielnego przygotowania wyrobów w warunkach domowych oraz w opakowaniach zbiorczych z przeznaczeniem dla zakładów produkcyjnych. Uzyskany z mieszanek Bio Eco chleb jest wspaniały, zwarty, sycący, pełen nasion, doskonały w smaku.

prof. dr hab. Franciszek Świderski

2.

Uzyskane na bazie mieszanek producenta Bio Eco Sp. z o.o. chleb jest polecany szerokiej grupie konsumentom, ale jest wprost idealny dla diabetyków. Dzięki bardzo niskiej zawartości węglowodanów i wysokiej zawartości białka sprzyja odchudzaniu. Dla przykładu 100g chleba “BOCHENEK ZDROWIA” zawiera 0.65 wymiennikow węglowodanowych czyli 1WW odpowiada około 150g chleba. Indeks glikemiczny (IG) 15 a ładunek glikemicznym (ŁG) w 100g pieczywa = 1 Wskaźnik glikemiczny jest obecnie uważany za bardziej wiarygodny niż zawartość kaloryczna produktu podczas stosowania diety odchudzającej. Należy wówczas wyeliminować z posiłków produkty o wysokim IG i ograniczyć średnie wartości IG. Jak dowodzą eksperci żywienia, prawidłowo zestawiona dieta o niskim indeksie glikemicznym w pełni pokrywa zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze, składniki mineralne i witaminy, jest bogata w błonnik pokarmowy i antyoksydanty. Taki sposób postrzegania diety skutkuje utratą masy ciała u osób z nadwagą i otyłością. Węglowodany z produktów o niskim IG stymulują procesy spalania tkanki tłuszczowej, a tym samym przyspieszają chudnięcie. Chleby wypieczone na bazie mieszanek z Bio Eco Sp. z o.o. to chleby zmieniające życie. Smak, zapach, skład, świeżość, brak tzw. chemicznych składników (konserwantów) oraz spulchniaczy oraz obecność ziaren potwierdzają ich wysoką jakość dla zdrowia.

dr inż. Rita Rakowska

3.

Mieszanki firmy Bio Eco do wypiekania chlebów są produktami ogólnego spożycia przy czym mogą być szczególnie polecane dla osób starszych i diabetyków kontrolujących poziom glukozy we krwi. Wysoka zawartość białka, natywnych kwasów tłuszczowych pochodzących z dodanych nasion oraz błonników różnego pochodzenia, w tym o właściwościach prebiotycznych korzystnie oddziałowujących na mikroflorę przewodu pokarmowego, przy jednoczesnej bardzo niskiej zawartości węglowodanów i niskim IG sprawiają, że produkty posiadają cenne właściwości funkcjonalne i prozdrowotne dla szerokiej grupy osób, w tym dla osób z nadwagą i otyłością. Chleb uzyskany z mieszanek Bio Eco może być polecany również dla wegetarian, w tym wegan, ponieważ nie zawiera w swym składzie produktów pochodzenia zwierzęcego. Nie zawierają mąki pszennej i dodanego cukru. Osoby na diecie z ograniczoną ilością węglowodanów, np. w cukrzycy czy coraz bardziej powszechnym zespole PCOS, muszą zwracać uwagę na zawartość węglowodanów w jadłospisie. Chleby Bio Eco mają bardzo niską zawartość węglowodanów a nasiona sezamu, słonecznika i dyni dodają smaku każdemu rodzajowi chleba oraz wnoszą dodatkowe wartości odżywcze. Nasiona sezamu wzbogacają o minerały takie jak : wapń, magnez, żelazo, fosfor, cynk, mangan i selen, witaminy: A, E, B1, B2 i PP, przeciutleniacze, które zapobiegają uszkodzeniom najważniejszych organów (sezamol i jego pochodne). Nasiona słonecznika i dyni są źródłem wit. A korzystnej dla naszej skóry oraz wit. E, która uelastycznia skórę, włosy i paznokcie oraz jest skutecznym antyoksydantem. Zawierają także korzystne kwasy tłuszczowe.

dr inż. Anna Sadowska

4.

Pieczywo stanowi nieodłączny element naszej diety – niektórym z pewnością trudno wyobrazić sobie śniadanie bez kanapek z rozmaitymi dodatkami. Jednak zdarzają się również osoby, które w imię szczupłej sylwetki całkowicie wykluczają pieczywo ze swojego jadłospisu– bo wiadomo, że tuczy i jest głównym winowajcą przyrastającej masy ciała. Dotyczy to pieczywa o wysokim indeksie glikemicznym. Wysoki indeks glikemiczny produktu oznacza, że po jego zjedzeniu bardzo szybko podnosi się poziom cukru, po czym równie gwałtownie spada. To jeden z powodów, dla których taki rodzaj produktu nie jest odpowiedni dla cukrzyków, ani też dla osób na diecie odchudzającej, bo po zjedzeniu jednej porcji, w krótkim czasie na nowo poczujemy głód. Spożywanie pokarmów o wysokim IG sprawia, że tkanka tłuszczowa odkłada się w nadmiernej ilości, ponieważ trzustka gwałtownie zwiększa ilość produkowanej insuliny, która odpowiada za przenikanie glukozy do komórek. Insulina sprzyja powstawaniu zjawiska przemiany glukozy w tłuszcz. Jednocześnie proces spalania komórek tłuszczowych zostaje zahamowany, co powoduje, że odkładają się one w postaci tkanki tłuszczowej. Mieszanki produkowane przez Bio Eco Sp. z o.o. charakteryzują się składem spełniającym wymagania dla składników odżywczych deklarowanych w oświadczeniach zdrowotnych, zgodnie z Rozporządzeniem (WE) nr 1924/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 2006 w sprawie oświadczeń żywieniowych i zdrowotnych dotyczących żywności, tj. jako wysokobiałkowe o wysokiej zawartości błonnika oraz o niskiej zawartości węglowodanów. Indeks glikemiczny wyrobów otrzymanych z funkcjonalnych półproduktów piekarskich wynoszący 11-20 pozwala na stosowanie oświadczenia żywieniowego „produkty o niskim indeksie glikemicznym”. Warto o tym pamiętać, wybierając pieczywo.

dr inż. Monika Hoffmann

5.

Wiele osób będących na diecie odchudzającej wystrzega się jedzenia chleba, jednak według dietetyków pieczywo jest niezbędnym elementem codziennego menu, nawet wtedy, gdy się odchudzamy. Zgodnie z proporcjami piramidy żywieniowej, produkty zbożowe (w tym pieczywo) powinny być głównym źródłem energii w diecie. Dostarczają one wielu cennych witamin iminerałów, dlatego nie należy eliminować ich z diety. Kluczem do sukcesu nie jest rezygnacja zespożycia pieczywa, lecz jego odpowiedni dobór pod kątem rodzaju oraz ilości. Pieczywo pochodzącez mieszanek firmy Bio Eco Sp. z o.o. ma bardzo niski indeks glikemiczny(GI), co sprzyja racjonalnej diecie, także podczas odchudzania. Chleby Bio Eco zawierają błonnik (włókno pokarmowe), które ma szczególne właściwości i wyjątkowe znaczenie dla naszego organizmu. I tak: powiększa objętość pokarmu nie podnosząc wartości energetycznej, pełni rolę wypełniacza przewodu pokarmowego, zaspokaja głód, absorbuje z pożywienia i zapobiega przyswajaniu różnych substancji szkodliwych dla zdrowia (metale ciężkie, środki ochrony roślin i ich metabolity), wiąże cholesterol, przyspiesza perystaltykę jelit, przez co zapobiega zaparciom. Z punktu widzenia dietetyki szczególnie zalecane jest pieczywo z mieszanek Bio Eco Sp. z o.o. Cechuje się ono znacznie niższym indeksem glikemicznym niż inne pieczywo ( w tym pszenne). Wskaźnik ten oznacza, że po spożyciu takiego pieczywa dłużej odczuwamy sytość, a proces trawienia jest rozłożony w czasie.